• Current
 • Kurumsal

 • Turistik

 • Bilet Satış

 • Vize

Meridian Haberler

 • Yunanistan Konsolosluğu Duyurusu

  Yunanistan Konsolosluğu Duyurusu

  Yunanistan Konsolosluğu, 03.10.2014 tarihine kadar vize başvuruları için randevu vermemektedir. Vize başvurusu yapacak olan kişiler için 03 Ekim 2014 tarihinden sonrasına randevu verilecektir.

 • Önemli Bilgi - Biyometri

  Önemli Bilgi - Biyometri

  25 Eylül 2014 tarihinden itibaren, Schengen(*) ülkelerinin bir kısmında biometri işlemleri uygulanmaya başlayacaktır.  Schengen ülkeri altında uygulanan   ‘VIS’: Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) Türkiye'de bu tarihten itibaren  kullanılmaya başlanacaktır.  VIS'in amacı vize başvuru sürecini ve sınır kontrol prosedürlerini basitleştirmek ve aynı zamanda belge sahteciliği ve kimlik hırsızlığının önüne geçmektir.

  Biometri işlemleri ,  zorunlu parmak izi ve fotoğrafı kapsamaktadır.  VIS sistemine geçen tüm yabancı misyonların vize departmanları,  vize başvuru sahiplerinden biyometrik veri –on parmağın parmak izi ve biometric foroğraf almak zorundadır. . Buna istinaden, vizeye tabi tutulan her ülke vatandaşının  Yunanistan Başkonsolosluğunda veya Kosmos Vize Başvuru merkezine şahsen gelmeleri gerekmektedir.

  (*)[1] Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

  Aşağıda belirtilen kategorilerden parmak izi alma zorunluluğu bulunmamaktadır. 
  • 12 yaşın altındaki çocuklar; (Şahsen gelmesi gerekmemektedir)

  • Parmak izi alınması fiziksel olarak imkansız olan kişiler. 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Fakat, bu imkansızlık durumu geçici ise, başvuru sahibinin bir sonraki başvuruda parmak izi vermesi gerekmektedir.

  • Ülke ya da hükümet liderleri ve ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, ve üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri muaftır.

  • Hükümdarlar ve kraliyet ailesinin birinci dereceden üyeleri, üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettikleri zamanlarda muaflardır.

  Biyometri hakkında gerekli bilgiler: 


  Biyometri,  gizlilik çerçevesinde;   dijital bir parmak tarayıcıyla 10-parmak ile parmak izi taraması yapılan bir işlemdir. Parmak izi verilirken biyometrik dijital fotoğraf da aynı esnada çekilir. 

  Parmak uçlarında herhangi bir şekilde süs (örneğin kına), yıpranma veya başka işaretler bulunmadığından, ve yüzde biyometrik veri vermeden önce bulunan yara veya kesiklerin iyileşimiş ya da kaybolmuş olduğundan emin olunuz, Bu tür durumlar uygun parmak taraması veya fotoğraf alınmasını engelleyebilir.  Fotoğraf çekiminde , gözlüklerinizin çıkartılması ve dini baş örtülerinin dışında saçlarınızın gözlerinizi kapatmaması veya yüzünüzü, saçınızı veya boynunuzu kapatabilecek şapka ya da şal takmamanız anlamına da gelmektedir.

  Eğer dini sebeplerle başınızı veya boynunuzu kapatan türde eşarplar takıyorsanız yüzünüz, kaşlarınızın üstünden çenenizin altına kadar yanaklarınız da dahil olmak üzere açık kalacak şekilde net görülmesi gerekmektedir. Eğer mümkünse iki kulağınızı da göstermeniz gerekmektedir. 

  Eğer parmak uçlarınız kesik veya hasarlı ise, Vize Başvuru Merkezi'nden rahatsızlığınız iyileştikten sonra randevu almanız önerilir.

  Fiziksel olarak parmak izi izi veremeyecek olan başvuru sahiplerinin, sebeplerini destekleyecek tıbbi bir rapor göstermeleri gerekmektedir.

  Sıkça Sorulan Sorular – Vize Bilgi Sistemi (VIS)

  S.

  Biyometri nedir ve nasıl alınır?

  C.

  Başvuru formunuz ile birlikte Vize Merkezimizi ziyaretiniz esnasında parmak izinizin alınacağı ve dijital fotoğrafınızın çekileceği basit ve gizlilik içerisinde yapılacak olan bir işlemdir.

  S.

  Kimler biyometri için başvurmalıdır?

  C.

  Avrupa Ekonomik Bölgesi dışından Schengen ülkelerini ziyaret edecek olan tüm yabancı vatandaşların başvurması gerekmektedir.

  S.

  Neden biyometri vermek zorundayım?

  C.

  Biyometri vermek başvuru sahiplerinin kimliklerini korumaya yardımcı olur. Kişilerin kimliklerini ve seyahat durumlarını kanıtlamasını kolaylaştırır. Schengen ülkelerinin kişilerin göçü kötüye kullanmalarını ve kimlik sahtekarlığını engellemesini sağlar.

  S.

  Biometrik Bilgilerimi nereden verebilirim?

  C.

  Biyometrik bilgileriniz Vize Başvuru Merkezimize başvurunuzu yaptıktan hemen sonra verebilirsiniz. Daha fazla bilgi için 0212 296 1000 numaralı çağrı merkezimizi arayın.

  S.

  Biyometrik bilgilerim nasıl alınacak?

  C.

  Biyometrik veri alımı hızlı ve temiz bir işlemdir. Başvurunuzu yaptıktan sonra, önce dijital fotoğrafınız çekilir sonra parmaklarınızı cam bir plaka üzerine koymak suretiyle parmak iziniz alınır. Herhangi bir mürekkep kullanılmaz. Başvuru sahiplerinin bilgilerini ve gizliliğini sağlamak amacı ile biyometrik veriler başvuru yapılan gişelerden ayrı olarak biyometrik odalarında her bir başvuru tek olarak alınır.

  S.

  Biyometrik işlem ne kadar sürer?

  C.

  Biyometri alımı 10 dakika kadar süren bir işlemdir. Verilerinizi kontrol ederken kısa süreli bir bekleme yapılması gerekebilir.

  S.

  Tıbbi veya fiziksel sebeplerle özel yardıma ihtiyaç duyan başvuru sahipleri için nasıl bir uygulama yapılacak?

  C.

  Böyle özel durumlar için başvuru sahibi Vize Merkezimizi bir refakatçi ile ziyaret edebilir refakatçi yardı ile biyometrik işlemleri tamamlanır. Başvuru sahibi biyometrik veri veremeyecek durumda ise sebebini içeren bir dilekçe veya başka bir belge getirmeli ve başvuru ile birlikte teslim etmelidir. Uygun kanıtlayıcı belgeler tedaviyi yürüten sağlık görevlisi tarafından imzalanmış,bir dilekçe olabilir, Genel Tıbbi Konsey üyesi bir doktorun özel durum hakkında detay vermesi ve gerekli yardımları ve sebeplerini açıklaması gerekmektedir.

  S.

  Biyometri vermeyi reddersem ne olur?

  C.

  Başvuru sahibi biyometrik bilgilerini verme niyetinde değil ise başvurusu işleme alınamayacaktır.

  S.

  Deniz aşırı ülkelerde vize/giriş izni için biyometri vermeme rağmen neden tekrar parmak izi vermem gerekiyor?

  C.

  Bu deniz aşırı ülkelerde vize başvurusu yapıp sınırdan geçen kişi ile o an başvuru yapan kişinin aynı kişi olduğunu tespit edebilmek için gereklidir.

  S.

  12 yaşından küçük çocukların vize başvurusu esnasında vize başvuru merkezinde şahsen olmaları gerekli midir?

  C.

  Hayır.

  S.

  12-18 yaş arası çocuklar onlara eşlik eden bir yetişkin olmadan başvuru yapabilirler mi?

  C.

  Hayır, 12-18 yaş grubundaki çocuklar bir ebeveyn veya yasal vasisi ile beraber vize başvuru merkezinde başvuru yapabilirler. Çocuğukla beraber bulunan refakatçi biyometri işlem esnasında çocuğun yanında bulunması gerekmektedir.

  S.

  Daha fazla bilgiye nereden ulaşabilirim?

  C.

  Her zaman daha fazla bilgiye vize başvuru merkezimizden edinebilirsiniz.

 • 109 Euro 'dan Başlayan Fiyatlar ile İtalya Fırsatı

  109 Euro 'dan Başlayan Fiyatlar ile İtalya Fırsatı

  Varış Noktası Fiyatlar
  Roma 109 Euro
  Milano / Bologna 139 Euro
  Venedik / Torino 139 Euro
  Cenova / Napoli 139 Euro
  Catania / Pisa 139 Euro

   

  Koşullar
  Başlangıç Noktası İstanbul
  Satış Dönemi 05 Eylül 2014 - 17 Eylül 2015
  Seyahat Dönemi 01 Kasım 2014 - 20 Mart 2015
  Geçerlilik Fiyatlar, HAVAALANI VERGİLERİ DAHİL hizmet bedeli hariç başlangıç fiyatlarıdır.
  Önemli Not Önceden haber verilmeden fiyatlarda değişiklik yapılabilir.
 • Kanada Konsolosluk Duyurusu

  Kanada Konsolosluk Duyurusu

  Kanada Elçiliği tüm vize başvurularında sunulan vize evraklarının hepsinin tercüme bürosundan İngilizce tercümesini istemektedir.

  Tercüme edilmeyen veya eksik tercüme edilen dosyalar olumsuz olarak sonuçlanabileceği bilgisi verilmiştir.
 • Schengen Vize Bilgi Sistemi Türkiye’de devreye giriyor

  Schengen Vize Bilgi Sistemi Türkiye’de devreye giriyor

   25 Eylül 2014 tarihi itibariyle, Türkiye'deki tüm Schengen Devletleri konsoloslukları Vize Bilgi Sistemini (VBS) kullanacaklardır.

  VBS Avrupa Birliği'nde ortak bir Özgürlük, Güvenlik ve Adalet alanının oluşturulmasının ve Schengen bölgesinde kişilerin serbest dolaşımının teknik bir sonucudur.

  Vize Bilgi Sisteminin Ekim 2011'den bu yana ve son olarak Mayıs 2014'de Orta ve Kuzey Amerika, Karayipler ve Avustralasya'da olmak üzere, dünya çapında kademeli olarak başarılı bir şekilde tesis edilmesi neticesinde, 25 Eylül 2014'den itibaren Türkiye'de ve Batı Balkanlar'da da devreye sokulacaktır.

  VBS, Schengen Devletleri yetkilileri arasında (3 aya kadar olan) kısa süreli vizeler konusunda veri alışverişine imkân sağlayan merkezi bir veri tabanıdır. VBS Schengen bölgesinin dış hudutlarında vize başvuru prosedürlerini ve kontrollerini kolaylaştıracaktır.

  Başvuru sahiplerinden Schengen vizesine müracaat ederken biyometrik verilerini (parmak izleri ve dijital fotoğraf) sunmaları istenecektir. Bu sadece birkaç dakika alan basit ve ihtiyatlı bir prosedürdür. 5 yıl içerisinde yapılacak müteakip vize başvurularında parmak izleri VBS'deki önceki başvuru dosyasından kopyalanabilir. Biyometrik veriler, Schengen vize başvuru formunda sağlanan verilerle birlikte VBS merkezi veri tabanına kaydedilecektir.

  VBS merkezî veri tabanı, oldukça güvenli bir veri tabanı olup verilerin işlenmesinde en yüksek veri koruma standartlarını uygulamaktadır. Herkesin kendisiyle ilgili olarak VBS'ye kaydedilen veriyi, o veriyi sisteme giren Üye Devletten talep etme hakkı bulunmaktadır. Aynı şekilde herkes, kendisiyle ilgili hatalı verilerin düzeltilmesini ve yasal olmayan bir şekilde kaydedilmiş olan bilgilerin silinmesini de talep edebilir.

  Biyometri teknolojisinin devreye sokulmasıyla birlikte, vize için başvuranların kimlik hırsızlığına karşı korunma düzeyi aratacak ve hatalı tanımlamaların da önüne geçilmiş olacak.

  Seyahat belgelerinin daha güvenli hale getirilmesi amacıyla biyometri teknolojisi, AB'de ve dünya çapında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

  Türkiye'de vize için başvuru yapılabilecek coğrafi noktaların sayısında Schengen konsüler hizmetlerinin geliştirilmesi ve harici hizmet sağlayıcılarının devreye alınması yoluyla son dönemde kaydedilen ciddi artış, ilk defa vize başvurusunda bulunmak üzere seyahat edeceklerin bu seyahatlerinin kolaylaştırılmasına da katkıda bulunacaktır.

  VBS sistemi, başvuru sahibi tarafından son beş yıl içinde yapılan tüm Schengen vize başvuruları ile Schengen Üyesi Ülke Temsilciliği tarafından verilen kararları barındıracağından bu yeni prosedürle birlikte, daha önce alınan vizelerin kanuna uygun bir şekilde kullandığına dair mevcut bilgiler sayesinde, yeni ve büyük ihtimalle çoklu-giriş vize başvurusunda bulunanların iyi niyet statüsü daha kolay bir şekilde tespit edilebilecektir.

  Schengen bölgesine seyahatleri kolaylaştırmak amacıyla vize verilmesine yönelik süreci kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı girişimler devam edecektir. Bununla birlikte Avrupa Birliği, nihayetinde Schengen Alanına giriş için gerekli olan vize mükellefiyetinin kaldırılması amacıyla Türkiye ile Vize Serbestisi Diyalogu yürütülmesi konusunda taşıdığı kararlılığını korumaktadır.

  http://www.avrupa.info.tr/tr/bilgi-kaynaklari/haber-arsivi/news-single-view/article/schengen-vize-bilgi-sistemi-tuerkiyede-devreye-giriyor.html

 • 26-28 Eylül 2014
  Yenidoğanda Güncel Yaklaşımlar Toplantısı

 • THY ile Bodrum & Dalaman 69 TL

  THY ile Bodrum & Dalaman 69 TL

  26 Ekim 2014 tarihine kadar Türk Hava Yolları ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bodrum ve Dalaman’a (Anadolujet ve codeshare seferler hariç) her şey dahil, tek yön 69 TL’den başlayan fiyatlarla uçma fırsatı

salih canddna