• Current
 • Kurumsal

 • Turistik

 • Bilet Satış

 • Vize

Meridian Haberler

 • THY Kamu Personeli Biletleri Hakkında Duyuru (Revize)

  THY Kamu Personeli Biletleri Hakkında Duyuru (Revize)

  Sadece Türk Hava Yolları Satış ofislerinden yapılmak üzere 

  Başbakanlık kararıyla kamu personelinin izinlerinin iptal olması nedeniyle seyahat tarihi 31 Ağustos 2016 ’ya (dahil) kadar olan kamu personeli ve birlikte seyahat ettiği 1. derece ailesini (eş, çocuk, anne, baba) kamu personel kimliklerini ibraz etmeleri halinde 19 Temmuz 2016 ve öncesinde düzenlenmiş biletler için, Ortaklığımızın 18 Temmuz - 31 Ağustos 2016 tarihleri arasındaki Türkiye çıkışlı/varışlı (iç hat seferleri dahil) tüm Türk Hava Yolları ve Anadolujet seferlerine kayıtlı münferit ve grup yolcuların, 31 Temmuz 2016(dahil) tarihine kadar işlem yaptırmaları kaydıyla, ücret kurallarına bakılmaksızın: 

  1) Rezervasyon ve Parkur Değişiklikleri:  

  • Hiç Kullanılmamış bilet: Rezervasyon ve Parkur değişikliklerinde ilgili ücret notunda belirtilen ceza alınmaksızın işlem yapılacaktır. Aynı parkur ve ücret sınıfında yer olmaması durumunda ortaya çıkan ücret farkları iade / tahsil edilecektir.
  • Kullanılmış bilet: Kısmen kullanılmış biletlerin dönüş uçuşları için rezervasyon ve parkur değişiklikleri varış noktasının aynı IATA bölgesinde olması ve aynı kabinde olması kaydıyla aynı ücret sınıfında yer olmasına bakılmaksızın ücretsiz yapılacaktır. 

  2) İade Talepleri:  

  • Hiç kullanılmamış bilet: Ücret kurallarına bakılmaksızın cezasız iade yapılacaktır.
  • Kullanılmış bilet: Involuntary (İstek Dışı) kapsamında iade yapılır. 

  3) Bilet Süresinin Uzatılması: 

  • Aynı parkurda ve ücret sınıfında olmak kaydıyla herhangi bir fark / ceza alınmaksızın biletin geçerliliği 30 Eylül 2016(dahil) tarihine kadar uzatılabilecektir.
  • Bilet süresinin 30 Eylül 2016 sonrası için uzatılması talebi (orjinal) ücret kuralları doğrultusunda yapılacaktır. 

  Gelen taleplerin bu kapsamda değerlendirilerek satış ofislerimize yönlendirmeniz önem arz etmektedir.

  Kamu kuruluşlarının listesine http://euygulama.dpb.gov.tr/devletteskilati/kontrollu/Alfabetikkurum.aspx linkinden ulaşabilirsiniz.

 • Çin Konsolosluğu Duyurusu

  Çin Konsolosluğu Duyurusu

  Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu vize bölümünden yapılan duyuruya göre, 21 Temmuz 2016 tarihinden itibaren yapılacak olan vize başvurularında daha önce pasaportunda herhangi bir vize bulunmayan (Boş Pasaport) kişilerden, detaylı 4-A HİZMET DÖKÜMÜ (e-devletten alınmaktadır) alınarak vize başvuru dosyalarında bulunması gerekmektedir.

 • Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) Hakkında Duyuru

  Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) Hakkında Duyuru

  Umuma mahsus bordo pasaport sahiplerinin yurt dışına çıkışlarında;

  Yanlarında çalıştığı firmaya ait çalıştığını gösteren SSK dökümü, Kurum kimliği, eğer Kurum kimliği getiremiyor ise bağlı bulunduğu firmadan çalıştığına dair antetli kağıda yazı getirmeleri gerekmektedir. Emekli misafirlerin emekli olduklarına dair belge, şu anda çalışmıyor ise SGK dökümü, ev hanımı ise SGK den ''SGK kaydı yoktur '' şeklinde yazı alınmalıdır.

  Not: Bilgiler tarafımıza çeşitli kaynaklardan ulaşmaktadır ve sıklıkla değişiklik gösterebilir.

 • Yunanistan Konsolosluğu Duyurusu

  Yunanistan Konsolosluğu Duyurusu

  İstanbul, Ankara, İzmir ve Edirne Yunanistan Konsoloslukları, Kamu çalışanlarının (belediye, devlet okulu vb.) başvuru yapabilmeleri için güncel, kaşeli ve imzalı resmi izinde olacakları tarihleri ve seyahat edebileceklerini belirten bir izin yazısı sunmaları gerekmektedir. İzin yazısı olmayan kamu çalışanlarının başvuruları kabul edilmeyecektir.

 • İstanbul-Frankfurt Sabah Uçağı Saat Değişikliği

  İstanbul-Frankfurt Sabah Uçağı Saat Değişikliği

  22-23-24-25 Temmuz 2016 günlerinde LH1305 sefer sayılı İstanbul - Frankfurt uçağımızın kalkış saati operasyonel sebeplerle 06.20 yerine 05.15' te gerçekleşecektir. Bu değişiklik dikkate almanızı ve ilerleyen günlerdeki uçuş saatini LH Call Center veya LH.com üzerinden kontrol etmenizi önemle rica ederiz. 

 • Pegasus Hava Yolları Yurtdışı Çıkış Hakkında Duyurusu

  Pegasus Hava Yolları Yurtdışı Çıkış Hakkında Duyurusu

  Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) damgalı pasaport bulunan misafirlerimizin;

  Devlet memurluğundan emekli olanlar: Emekli olduklarına dair kimlik kartı veya belge ibraz ederek yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.Sadece emekli emniyet teşkilatı mensubu ile eş ve çocuklarından yurt dışına çıkmalarına engel bir durum olmadığına dair belge istenecektir.

  Aktif/ görevde bulunan Devlet memurları: Bağlı oldukları kurum ve kuruluşlardan yurt dışına çıkışlarında sakınca olmadığına dair belge ibraz edenler yurt dışı çıkışları yapılmakta olup, belge ibraz edemeyenlerin yurt dışına çıkışlarına müsaade edilmemektedir.

  Eşinden veya ailesinden dolayı yeşil pasaport sahipleri (ev hanımı, öğrenci , özel sektörde çalışanı ve diğerleri): Devlet memuru olan eşlerin veya ailelerin çalışmakta oldukları kurum ve kuruluşlarından eşleri ile ilgili yurt dışına çıkmalarında sakınca olmadığı yönünde belge ile yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.


  Emekli eşinden veya ailesinden dolayı yeşil pasaport sahipleri (ev hanımı, öğrenci , özel sektörde çalışanı ve diğerleri): Emekli oldukları kurumdan temin edilecek belge ile yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.


  K.K.T.C. seferlerimize katılmak isteyen umumi pasaport ve kimlik kartı ile seyahat etmek isteyen misafirlerimiz:

  Devlet memurluğundan emekli olanlar: Emekli olduklarına dair kimlik kartı veya belge ibraz ederek yurt dışına çıkış yapabilmektedirler. Sadece emekli emniyet teşkilatı mensubu ile eş ve çocuklarından yurt dışına çıkmalarına engel bir durum olmadığına dair belge istenecektir.

  Aktif/ görevde bulunan Devlet memurlar: Bağlı oldukları kurum ve kuruluşlarda yurt dışına çıkışlarında sakınca olmadığına dair belge ibraz edenler, yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.

  Devlet memuru olmayan misafirlerimiz: Devlet memuru olmadıklarını belgeleyenler (mesleği ile ilgili kimlik kartı SGK/ Bağkur'dan alınan belge - alışmakta olduğu firmadan görev belgesi) yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.

  Not: Bu bilgiler tarafımıza çeşitli kaynaklardan ulaşmaktadır ve sıklıkla değişiklik gösterebilir.

 • THY Kamu Personeli Bilet İadeleri Hakkında Duyuru

  THY Kamu Personeli Bilet İadeleri Hakkında Duyuru

  Sadece Türk Hava Yolları Satış ofislerinden yapılmak üzere; 

  Başbakanlık kararıyla kamu personelinin izinlerinin iptal olması nedeniyle seyahat tarihi 31 Ağustos 2016 ’ya (dahil) kadar olan kamu personelinin, kamu personel kimliklerini ibraz etmeleri halinde 19 Temmuz 2016 ve öncesinde düzenlenmiş biletler için,ortaklığımızın 18 Temmuz 2016 – 31 Ağustos 2016 tarihleri arasındaki Türkiye çıkışlı/varışlı (iç hat seferleri dahil) tüm Türk Hava Yolları ve Anadolujet seferlerine kayıtlı münferit ve grup yolcuların, 25 Temmuz 2016 (dahil) tarihine kadar işlem yaptırmaları kaydıyla, ücret kurallarına bakılmaksızın:

  1) Rezervasyon ve Parkur Değişiklikleri: 

  Rezervasyon ve parkur değişikliklerinde ilgili ücret notunda belirtilen ceza alınmaksızın işlem yapılacaktır. Aynı parkur ve ücret sınıfında yer olmaması durumunda ortaya çıkan ücret farkları iade / tahsil edilecektir. 

  2) İade Talepleri:

  • Hiç kullanılmamış bilet: Ücret kurallarına bakılmaksızın cezasız iade yapılacaktır.
  • Kullanılmış bilet: Involuntary (İstek Dışı) kapsamında iade yapılır.

   3) Bilet Süresinin Uzatılması:  

  • Aynı parkurda ve ücret sınıfında olmak kaydıyla herhangi bir fark / ceza alınmaksızın biletin geçerliliği 30 Eylül 2016 (dahil) tarihine kadar uzatılabilecektir.
  • Bilet süresinin 30 Eylül 2016 sonrası için uzatılması talebi (orjinal) ücret kuralları doğrultusunda yapılacaktır. 

  Gelen taleplerin bu kapsamda değerlendirilerek satış ofislerimize yönlendirmeniz önem arz etmektedir.

 • Türk Hava Yolları ABD Uçuşları Hakkında Duyuru

  Türk Hava Yolları ABD Uçuşları Hakkında Duyuru

  19 Temmuz 2016 itibariyle başlayacak olan tüm Amerika Birleşik Devletleri uçuşlarımızla birlikte uçuş operasyonumuzun tamamı normal seyrinde eksiksiz olarak icra edilecektir.

  Tüm yolcularımızın seferlerine ait güncel uçuş bilgilerini ve bilet işlemlerine dair bilgilendirmeleri web sitemizden takip etmelerini rica eder, göstermekte oldukları anlayış için teşekkür ederiz.

 • Hizmet Damgalı ve Hususi Pasaportlar Hakkında Önemli Duyuru

  Hizmet Damgalı ve Hususi Pasaportlar Hakkında Önemli Duyuru

  Ülkemizde yaşanan üzücü olaylar sonrasında havaalanlarında Hizmet Damgalı ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahibi vatandaşlarımız kontrollü geçiş uygulamasına tabii tutulmaktadır. 

  Kamu Çalışanlarının yurt dışı çıkış yasağı kesinlikle bulunmamakta olup, yanlarında T.C. kimlikleri ile bağlı bulundukları birimlerin çalışma kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

  Havaalanında çıkış işlemleri için Hususi (Yeşil) Pasaportlu misafirlerimize ek pasaport noktası açılmış olup, Ankara'dan yurt dışına çıkış onayı geldikten sonra yolcularımızın çıkışına izin verilmektedir. 

  Onay süresinin uzayacağından dolayı, yolcularımızın uçak kalkış saatinden en az 5 - 6 saat öncesinden havaalanında hazır bulunmaları gerekmektedir.

 • Cezayir Konsolosluğu Duyurusu

  Cezayir Konsolosluğu Duyurusu

  Cezayir Konsolosluğu vize başvurularında mevcut evraklara ek olarak aşağıdaki belgeleri istemektedir. 

  • Davetiyenin orjinali
  • Cezayir'deki firma ile Türkiye'deki firma arasında ki iş sözleşmesi fotokopisi

 • Uçaklardaki Koltuk Seçimi Hakkında

  Uçaklardaki Koltuk Seçimi Hakkında

  Değerli Yolcularımız,

  Türk Hava Yolları seferlerinde, koltuk seçimi Economy ve Business kabin tüm dış hat seferlerde ve iç hat seferlerinin Business kabinlerinde 100 gün öncesinden yapılmakta olup, yolcuların koltuk seçimlerinde biletleme ön koşulu bulunmamaktaydı.

  Yapılan yeni düzenleme ile 02 Haziran 2016 tarihinden itibaren bileti kesilmemiş rezervasyonlarda koltuk seçimine izin verilmeyecektir. 

  Bilgilerinize sunarız.


 • T.C. Kimlik No Önemli Bilgilendirme

  T.C. Kimlik No Önemli Bilgilendirme

  Değerli yolcularımız,

  Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu’nun aldığı karar uyarınca, yurt içinde uçakla seyahat edecek olan Türk Vatandaşlarına rezervasyon esnasında T.C. Kimlik Numaralarını verme zorunluluğu getirilmiştir.
  Aksi takdirde bilet düzenlenmesi mümkün olmayacaktır.

  Bilgilerinize sunarız.