Meridian News

 • İspanya Konsolosluğu Duyurusu

  İspanya Konsolosluğu Duyurusu

  Değerli Müşterilerimiz,

   

  -Ticari vizelerde, başvuru tarihi ile seyahat tarihi arasında hafta sonu dahil 15 gün süre istenmektedir.

   

  -Turistik vizelerde ise, başvuru tarihi ile seyahat tarihi arasında hafta sonu dahil 17 gün süre istenmektedir.

   

  Ayrıca başvuru tarihi ile seyahat tarihi süreden sayılmamaktadır. Bu süreler karşılanmadığı takdirde başvurular kabul edilmeyip geri çevrilmektedir.

   

  Başvurularınızda herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için konuyla ilgili gerekli önlemleri almanızı tavsiye eder, keyifli yolculuklar dileriz.

   

  Saygılarımızla,
  Meridian Tur

   

 • İngiltere Konsolosluğu Duyurusu

  İngiltere Konsolosluğu Duyurusu

  Değerli Müşterilerimiz,

  Türkiye’de yapılmış Covid-19 aşılarına dair sertifikaların İngiltere tarafından tanınacağı açıklanmıştır.

  Böylece, İngiliz makamlarınca onaylanmış aşılardan biriyle (AstraZeneca, BioNTech, Moderna, Janssen) seyahatten 14 gün önce Türkiye’de tam olarak aşılanmış yolcular için, İngiltere’ye seyahat öncesinde Covid-19 testi yaptırılması, İngiltere’ye varışta beyan edecekleri adreste karantinaya girme ve varışlarını izleyen sekizinci günde PCR testi yaptırma zorunluluğu kaldırılmıştır. Sadece yolcu takip formu (passenger locator form) doldurulması ve İngiltere’ye varıştan sonra ikinci günde PCR testi yaptırılması gerekecektir.

  Sözkonusu uygulama 11 Ekim 2021, saat 04:00 itibarıyla geçerli olacaktır.

  Ayrıca, Ekim ayı sonu itibarıyla, Türkiye’den gelen tam olarak aşılanmış yolcuların ikinci gün PCR testi yerine, daha düşük maliyetli ve daha hızlı sonuç veren "lateral flow" (antijen) testi yaptırmaları mümkün olacaktır.

  İngiltere’de onaylı aşılarla aşılanmamış yolcuların ise varışları öncesinde son 72 saat içinde PCR testi yaptırmaları, İngiltere’ye varışlarını izleyen 10 gün süresince beyan edecekleri adreste karantinaya girmeleri ve karantinanın 2. ve 8. gününde PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Bu durumdaki yolcular, arzu etmeleri halinde, tercihlerini İngiltere’ye varışta ibraz edilen yolcu takip formunda (passenger locator form) belirterek ve önceden rezerve ettirerek yaptırılacak beşinci gün testini yaptırarak, karantinalarını erken sonlandırabilecektir.

  İngiltere’ye girişe ilişkin düzenlemeler Birleşik Krallık Hükümeti resmi web sayfasında (https://www.gov.uk/guidance/travel-to-england-from-another-country-during-coronavirus-covid-19) yer almaktadır.

  Saygılarımızla,
  Meridian Tur

 • KKTC Girişi Hakkında Önemli Bilgilendirme

  KKTC Girişi Hakkında Önemli Bilgilendirme

  Değerli Müşterilerimiz,


  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yeni tip kimlik kartı ile veya yeni tip pasaportla vizesiz olarak seyahat edilebilmektedir. 

  01.10.2021 tarihi itibariyle yeni doğmuş çocuklar dahil kimlik kartlarında resim olması istenmektedir. Ayrıca pasaport ile de seyahat edilebilmektedir.

  Seyahatlerinizde herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için konuyla ilgili gerekli önlemleri almanızı tavsiye eder, keyifli yolculuklar dileriz.

  Saygılarımızla,
  Meridian Tur

 • THY-İç hat uçuşlarda geçerli olacak zorunlu seyahat güncellemesi

  THY-İç hat uçuşlarda geçerli olacak zorunlu seyahat güncellemesi

  Değerli müşterilerimiz,

  Türk Hava Yolları’nın, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 31.08.2021 tarihli E89780865-153-13807 sayılı genelgesine istinaden 06 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren sadece yurt içinden yurt içine seyahat edecek  yolcular için uygulama kurallarını aşağıda bulabilirsiniz.

  6 Eylül 2021 tarihi itibariyle aşısız olan yolcularımızın seyahatlerinden önce en fazla 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testini ibraz etmesi gerekmektedir. Hastalığı geçirmemiş, aşısı bulunmayan ve negatif PCR testi sunmayan yolcularımız uçuşa kabul edilmeyecektir. Aşı, bağışıklık ve test bilgilerinin Hayat Eve Sığar uygulaması entegrasyonu sayesinde tarafımıza ulaşması için yolcunun Hayat Eve Sığar Uygulaması > HES Kod Ayarları bölümüne giderek Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu bilgilerinin görüntülenmesine izin vermesi gerekmektedir. Bu izinlerin kapalı olması durumunda kişilerin verileri tarafımıza ulaşmayacağı için, uçuşa kabul sırasında uygun olmayan yolcu olarak görüntülenecektir.

  Uygulama Detayları:

  1. Uygulama sadece T.C. Vatandaşları için geçerli olup, yabancı ülke vatandaşları muaf tutulmuştur.

  2. Uygulama sadece iç hat uçuşlarını kapsamaktadır. Yurt dışından gelen veya yurt dışına devam edecek olan bağlantılı iç hat uçuşu olan tüm yolcular (T.C. Vatandaşları da dâhil ) uygulamadan muaf tutulmuştur.

  3. 18 Yaş altı (18 yaşından gün almamış) çocuk yolcular uygulamadan muaf tutulmuştur. (17 yaşını tamamlamış ve 18 yaşından gün almış olan çocuk yolcular AŞI veya BAĞIŞIKLIK şartını sağlamıyorsa, PCR testi sunmalıdır.)

  4. AŞI: Uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş 2 doz Covid-19 Aşı sertifikasına (Johnson& Johnson için tek toz ) sahip olunması gerekmektedir.

  5. BAĞIŞIKLIK: En fazla 6 ay önce düzenlenmiş (180 gün olarak kontrol edilir) Covid-19 PCR test sonucu ''POZİTİF'' olan veya son 6 ay içerisinde düzenlenmiş ''İyileşme sertifikası'' sahibi olanlar yolcular hastalığı geçirmiş olarak kabul edilmektedir. Yolcunun hastalık sonrası karantinası bitmiş ve HES kodu risksiz statüsüne geçmiş olmalıdır.

  6. BAĞIŞIKLIK+AŞI: Süreye bakılmaksızın hastalığı geçirmiş ve uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş tek doz Covid-19 Aşı sertifikasına sahip olunması gerekmektedir.

  7. 4. 5. ve 6. Maddelerde açıklanan AŞI veya BAĞIŞIKLIK şartlarından herhangi birini sağlayamayan yolculardan, Negatif PCR testi talep edilmektedir.

  8. PCR Testi için uçuşun kalkış saatinden önceki son 48 saat içerisinde numunenin verilmiş olması gerekmektedir.

  9. Sadece PCR testi kabul edilmektedir, antijen veya hızlı testler gibi alternatif testler kabul edilmemektedir.

  10. Yolcularımız tarafından Negatif PCR test sonucunun E-Nabız sistemine yansımış olmasının uçuş öncesinde kontrol edilmesi, yolcularımızın test yaptırdıkları sağlık kuruluşundan E-Nabız sistemine test sonucunun kaydedilmesini talep etmeleri ve ek olarak fiziki çıktı şeklinde test sonuçlarını yanlarında bulundurmaları tavsiye edilmektedir.

  11. Sağlık otoriteleri tarafından aşı olması uygun görülmeyen tüm misafirler PCR testi uygulamasına tabidirler.

  12. Yurtdışında aşı olan ve aşı bilgileri henüz Sağlık Bakanlığı sistemlerine yansımamış olan TC vatandaşları aşı sertifikalarını göstererek uçuşa katılabilirler. Health Pass uygulaması üzerinden QR okutarak aşı sertifikası kontrol edilecektir.

  13. PCR test sonucu yeni çıktığı için henüz Hayat Eve Sığar uygulamasına yansımamış olursa; test, E-nabız veya Hayat Eve Sığar uygulamasından QR kod okutularak kontrol edilecektir. 

  14. PCR testi yurtdışında yaptırmış olanlar içinse manuel kontrol yapılacaktır.

  15. 12. 13. ve 14. maddelerde yer alan istisnalar dışında uçuşa kabul sırasında yapılacak Hayat Eve Sığar uygulamasından yapılan sorgu sonucu dikkate alınıp, onay verilmeyen yolcular manuel evrak kontrolüyle uçuşa kabul edilmeyecektir.

  Saygılarımızla,
  Meridian Tur

 • SunExpress - İç hat uçuşlarda geçerli olacak zorunlu seyahat gün

  SunExpress - İç hat uçuşlarda geçerli olacak zorunlu seyahat gün

   

  Değerli Müşterilerimiz,

   T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından en son yayınlanan genelge doğrultusunda,

  6 Eylül 2021 tarihinden itibaren iç hat uçuşlarımızda seyahat edecek olan tüm yolcuların, kalkıştan önce aşağıda yer alan dokümanlardan birini ibraz etmeleri zorunlu hale gelecektir: 

  1. En az 14 gün önce gerekli tüm dozların tamamlandığını kanıtlayan aşı sertifikası 
  1. Bilimsel olarak bağışıklık kazanıldığı kabul edilen süre içinde alınmış iyileşme belgesi (son 180 gün içerisinde hastalık geçirildiğinin ve iyileştiğinin belgesi) 
  1. Kalkıştan önceki 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu: PCR testi, Türkiye’deki tüm devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yaptırılabilir.

  Yukarıda bahsi geçen dokümanlardan herhangi birini ibraz edemeyen yolcular ilgili uçuşlara kabul edilemeyeceğini hatırlatmak isteriz. Yukarıda bahsedilen koşulların yerine getirilip getirilmediği uçuş öncesi check-in esnasında HES kodu üzerinden kontrol edilecektir.

  Check-in sürecini mümkün olduğunca kolay ve hızlı hale getirmek için, 6 Eylül 2021 itibarıyla, yolcuların Covid-19 ile ilgili sağlık bilgileri check-in sırasında HES kodu üzerinden kontrol edilecektir. HES kodu, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden kolayca alınabilir. Check-in yaparken talep edilmesi halinde hızlıca paylaşılabilmesi için yolcularınızın HES kodunu hazırda bulundurmalarını rica ederiz.

  Yolcularınız, seyahatlerine başlamadan önce kullandıkları HES mobil uygulamasının güncel olup olmadığını kontrol etmelerini ve uygulamanın ana ekranında yer alan "HES Kod Ayarları” adımından Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu adımlarını aktif hale getirmelerini rica ederiz.

  Önemli Bilgi: HES kodu ile ilgili bu uygulama, iç hat uçuş rezervasyonu sırasında HES kodu paylaşma zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. 

  Saygılarımızla,
  Meridian Tur